Systemy ogrzewania w e-bidecie, elektronicznych deskach myjących

Elektroniczna deska bidetowa.
Która technologia jest najlepsza?
Jak działa przepływowy podgrzewacz wody, a jak wbudowany mini bojler, i co to oznacza dla użytkownika elektronicznego bidetu?

WC bidety posiadają wbudowane systemy podgrzewania wody. Istnieją dwie główne technologie:

Przepływowe podgrzewanie wody – (tzw. on demand) oznacza, że woda jest podgrzewana w czasie rzeczywistym. Największą korzyścią z wbudowanego systemu grzewczego jest nieograniczony ciepły strumień wody i niższe koszty produkcji. Wymaga on jednak dedykowanej instalacji elektrycznej, ponieważ podczas działania zapotrzebowanie na energię jest dość duże (1600-1800 W).


Jak to działa? Przepływowy podgrzewacz wykorzystuje potężny wymiennik ciepła do podnoszenia temperatury wody. Wymiennik ten jest aktywowany przez strumień wody. Po naciśnięciu przycisku mycia, zimna woda zaczyna myć ciało i dopiero w tym momencie uruchamiane jest podgrzewanie wody. System taki nie dostarcza ciepłej wody do dysz myjących od razu, ponieważ woda musi najpierw ogrzać się w wymienniku. Często zajmuje to od 5 do 8 sekund zanim zimna woda osiągnie zadaną temperaturę.

ZALETY: nieograniczona ciepła woda; kompaktowy rozmiar, niższy koszt produkcji.

WADY: potrzeba osobnej linii elektrycznej (pobór mocy 1600-1800 W)
Zimna woda na początku cyklu mycia
Większa bezwładność temperatury podczas zmiany siły strumienia wody. Temperatura wody jest mierzona za ceramiczną grzałką, co może się objawiać czasowym ochłodzeniem wody w przypadku zwiększenia ciśnienia wody podczas zabiegu mycia.
Większa awaryjność – duże skoki mocy w krótkich okresach czasu oraz praca przy maksymalnych obciążeniach.

 

 

Podgrzewanie wody w zbiorniku. Zbiornik jest wbudowany w bidet i woda utrzymywana jest w odpowiedniej temperaturze. Większość nowoczesnych bidetów elektronicznych posiada systemy oszczędzania energii, które „uczą się” zachowań użytkowników. Zalety takiego systemu to zdecydowanie niższy pobór mocy (500-600 W), brak wpływu ciśnienia wody na jej temperaturę, oraz brak potrzeby prowadzenia dedykowanego kabla zasilającego.

Zbiorniki są wyposażone w termiczne wyłączniki bezpieczeństwa, nowoczesne regulatory ogrzewania i czujnik poziomu wody. Ciepła woda pojawia się w dyszach myjących praktycznie bez żadnego opóźnienia i wystarcza na ok. 1 minutę po czym jej temperatura będzie się obniżać. Ponowne ogrzanie wody w zbiorniku następuje w czasie ok. 60-90 sek.

Ponieważ standardowy zabieg mycia trwa ok. 20-40 sekund, bidety ze zbiornikiem na wodę wydają się optymalnym rozwiązaniem.

ZALETY: mała awaryjność; możliwość podłączenia elektronicznej deski myjącej do istniejącego gniazdka 230V bez konieczności prowadzenia dedykowanego kabla elektrycznego; ciepła woda pojawia się bez żadnego opóźnienia.

WADY: Ograniczona ilość ciepłej wody (do 60 sekund, po czym należy odczekać 60-90 sek na ponowne ogrzanie wody); wymaga więcej miejsca wewnątrz panelu głównego; wyższy koszt produkcji.

 

 

PODSUMOWANIE:
Obie opisane technologie podgrzewania wody wydają się działać dobrze bez znaczących zalet i wad jednej nad drugą. Jak można zobaczyć obok, koszty energii elektrycznej również nie powinny być czynnikiem decydującym przy wyborze rodzaju ogrzewania wody, ponieważ nie mają one znaczącego wpływu na rachunek za energię elektryczną. Jeśli zatem rozważasz zakup elektronicznej deski sedesowej z bidetem wyposażonej w przepływowy podgrzewacz wody, warto sięgnąć po markowe urządzenia. Istnieje bowiem tylko kilka sprawdzonych technologii dla tego typu systemu grzewczego. Z tego względu zakup WC Bidetu nieznanej marki używającej podobnej technologii może okazać się bardzo kosztowne.

Na naszym rynku są już dostępne urządzenia z HYBRYDOWYM system podgrzewania wody, który łączy obie opisane technologie, np. Toaleta myjąca z bidetem USPA z serii 7000.

Deska myjąca z wbudowanym bojlerem zapewnia ciepłą wodę już od pierwszej chwili uruchomienia. Pomijając już inne zalety tej technologii, warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji o wyborze rodzaju elektronicznego bidetu.

Najczęściej kupowane


BioBidet BB-1000 w wersji KOMFORT lub STANDARD. Czytelny pilot sterowania w j. polskim
Cena z VAT: 2850 zł
Sprawdź!


Model USPA 7235 z bocznym panelem sterowania i hybrydowym podgrzewaniem.
Cena z VAT: 2580 zł
Sprawdź!


Model USPA 6035 RC cechuje czytelny pilot, łatwa obsługa i niezawodność. To sprawdzony model.
Cena z VAT: 2850 zł
Sprawdź!


Deska z bidetem USPA 7035. Nowoczesny, dotykowy pilot zdalnego sterowania i hybrydowy system.
Cena z VAT: 2990 zł
Sprawdź!